اکتشافات شگفت آور باستان‌شناسی در مصر + عکس(۱)

بدون دیدگاه

اکتشافات شگفت آور باستان‌شناسی در مصر + عکس

 

سرزمین مصر همواره میزبان گنجینه بزرگی از تاریخ بشریت با داستان‌هایی جالب و شیندنی بوده و این امر باستان‌شناسان را بر آن داشته تا همچنان به کاوش در این سرزمین اسرارآمیز ادامه دهند.

معبد «توت عنخ‌آمون» در دره پادشان مصر را می‌توان احتمالا معروف‌ترین کشف باستان‌شناسی دانست که تاکنون انجام شده است. این قبر که در سال ۱۹۲۲ توسط یک تیم باستان‌شناسی به رهبری «هاوارد کارتر» سر از خاک بیرون آورد، شامل مجموعه‌ای شگفت‌انگیز از گنجینه‌ها از جمله نقاب «توت‌ عنخ‌آمون» می‌شود که امروزه به نماد مصر باستان تبدیل شده است.

 

اکتشافات شگفت آور باستان‌شناسی

 

آرامگاه توت عنخ‌آمون

«کارتر» در ۲۶ نامبر سال ۱۹۲۲ برای اولین‌بار وارد معبد «توت عنخ‌آمون» شد و آنچه دید مجموعه‌ای درخشان و رنگارنگ از اشیاء بسیار زیبا و فوق‌العاده بود که روی یکدیگر انباشته شده بودند.

«توت عنخ‌آمون» از مشهورترین پادشاهان مصر باستان و فرزند «نفرتی‌تی» و «آخن‌آتون» است که در سن ۱۰ سالگی به تخت نشست. او تنها ۹ سال پس از آن زنده ماند و تا سال ۱۳۲۴ پیش از میلاد پادشاهی کرد و در طول دوران پادشاهی‌اش تلاش زیادی برای بازگداندن مذهب چندخدایی آغاز کرد، تلاش‌هایی که با انقلاب پدرش «آخناتون» و تثبیت یکتاپرستی در مصر بی‌نتیجه ماند.

مقبره او سال‌هاست سوالات زیادی را در ذهن باستان‌شناسان ایجاد کرده است. بررسی جسد مومیایی این شاه جوان از آن است که از او مجموعه‌ایداز مشکلات سلامتی رنج می‌برده است و با عصا قادر به راه رفتن بوده است.

زمانی که قبر «توت عنخ‌آمون» کشف شد، شایعات فراوانی مبنی بر رها شدن یک طلسم با باز کردن  قبر او منتشر شد.

مطلب پیشنهادی  کشف ۷۰۰۰ ساله مصر باستان

اکتشافات شگفت آور باستان‌شناسی در مصر

سنگ روزتا (روزتا استون)

«سنگ روزتا» که قدمت آن به سال ۱۹۶ قبل از میلاد بازمی‌گردد، یکی از مهمترین اکتشافات باستان‌شناسی دنیاست. «سنگ روزتا» شامل سنگ نبشته‌های حکاکی شده توسط یک شورای کاهنان است که حق پادشاهی «بطلمیوس» پنجم فرعون مصر را بر این سرزمین تائید می‌کند.

آنچه «سنگ روزتا» را به اثر تاریخی منحصر به فردی تبدیل کرده، این است که سنگ‌ نبشته‌های آن به سه زبان هیروگلیف، دموتیک و یونانی نگاشته شده است. زمانی که این اثر در سال ۱۷۹۹ کشف شد، تنها زبان یونانی آن قابل فهم بود؛ اما از آنجا دو زبان دیگر نیز درست همان متن بخش یونانی را تکرار کرده بودند دانشمندان موفق به رمزگشایی آن زبان‌ها نیز شدند و همین امر موجب شد سایر متون به زبان هیروگلیف و دموتیک نیز قابل خواندن شوند.

یک تیم علمی که در یک لشگرکشی نظامی همراه ناپلئون بودند موفق به کشف «سنگ روزتا» در سال ۱۷۹۹ شدند. این سنگ هم‌اکنون در موزه بریتانیا نگهداری می شود و مصری‌ها خواهان بازگشت این اثر باستانی ارزشمند به کشورشان هستند.

اکتشافات شگفت آور باستان‌شناسی

 

پاپیروس‌های اُکسیرینخوس

پاپیروس‌های اُکسیرینخوس

دو باستان‌شناس به نام‌های «برنارد گرندفل» و «آرتور هانت» بین سال‌های ۱۸۹۶ تا ۱۹۰۷ موفق به کشف ۵۰۰ هزار قطعه برگ پاپیروس شدند که قدمت آنها به ۱۸۰۰ سال پیش بازمی‌گشت.

باستان‌شناسان این قطعه‌های پاپیروس را در ویرانه‌های شهر «اُکسیرینخوس» در جنوب مصر کشف کرده بودند، شهری بزرگ که در زمان حکومت روم بر مصر به اوج رونق و شکوفایی رسیده بود.

شرایط خشک این شهر موجب شده بود که پاپیروس‌های مورد استفاده ساکنان آن پس از گذشت دو هزار سال سالم باقی بمانند. این پاپیروس‌ها شامل انجیل مسیحی، طلسم‌های جادویی و حتی قرارداد برگزاری یک مسابقه کشتی می‌شود.

مطلب پیشنهادی  ابرفلزیاب هوشمند و نقطه زن پیشرفته ALPHA SX 7000

امروز بسیاری از این پاپیروس‌ها در اختیاز انجمن کاوش مصر در بریتانیاست و در دانشگاه آکسفورد نگهداری می‌شود. دانشمندان از زمان کشف این پاپیروس‌ها مشغول بررسی و ترجمه آنها هستند، اما حجم بالای آنها به این معناست که متن بسیاری از آنها تاکنون منتشر نشده است.

 

پاپیروس‌های اُکسیرینخوس

 

شهر اهرام جیزه

از سال ۱۹۸۸ یک تیم باستان‌شناسی مصر باستان مشغول کاوش در شهری نزدیک به منقرع، سومین هرم اهرام جیزه هستند. این هرم متعلق به منقرع، فرعون مصر است که حدودا بین سال‌های ۲۴۷۲ تا ۲۴۹۰ حکمرانی می‌کرده و آخرین و کوچکترین هرم ساخته شده در مجموعه اهرام جیزه محسوب می‌شود.

از جمله مهمترین کشفیات باستان شناسان در نزدیکی اهرام جیزه می‌توان به یک سربازخانه، خانه بزرگ ویژه مقامات ارشد و همچنین یک بندر برای صادرات کالا اشاره کرد. کشفیات این باستان شناسی اطلاعات ارزشمندی درباره مردمی که ساخت اهرام را بر عهده داشته‌اند، منطق نمادی پشت ساختار اهرام و چگونگی زندگی سازندگان اهرام ارائه داده است.

اهرام مصر سازه‌های عظیم و پر رمز و رازی هستند که در زمان سلسله چهارم فراعنه مصر به عنوان آرامگاهی مقدس بنا شدند. هرم «خوفو» بزرگترین و قدیمی‌ترین هرم در میان سه هرم «جیزه» محسوب می‌شود که در حال حاضر تنها باقی‌مانده عجایب هفت‌گانه جهان است.

خفرع و منقرع دو هرم دیگر از مجموعه اهرام جیزه هستند. . علاوه بر سه هرم اصلی، چندین هرم کوچکتر، مجسمه ابوالهول و کشتی بزرگ مصری متعلق به ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح نیز در منطقه جیزه واقع شده‌است.

اکتشافات شگفت آور باستان‌شناسی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]
  • نویسنده
    طلایاب
  • تعداد بازدید
    936 بازدید
۰دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید

3 − یک =

لیست قیمت فلزیاب
اخبار ویژه