عجایب هفتگانه کلاسیک دنیا

بدون دیدگاه

نام عجایب هفتگانه جهان که به گوشم می رسد، ناخودآگاه تداعی مبهمی از مجله قدیمی دانشمند و کتاب های دانستنی در برابر چشمانم نقش می بندد و اگر بخواهم نامشان را ببرم، نهایتا چند تا از آن عجایب به خاطرم می آیند. شما چطور؟ از عجایب هفتگانه جهان چه چیزی در ذهن دارید؟

امروز کارناوال به سراغ لیست عجایب هفتگانه جهان می رود تا ما را با بخشی از تاریخ جهان باستان آشتی دهد. از زمان های قدیم تا به حال لیست های گوناگون و متعددی از عجایب جهان ارائه شده است که هر کدام عناوین خاص خود را دارند. از عجایب طبیعی و چشمگیر جهان بگیرید تا عجایبی از دست سازه های بشر.

اما در این میان، عجایب هفتگانه کلاسیک جهان، نخستین لیستی است که در دنیا شهرت یافت؛ و مجموعه ای از سازه های اعجاب انگیز انسان های باستان است. این لیست هفتگانه بر اساس کتاب راهنمای معروفی که مکان های دیدنی یونانی را معرفی می کرد، ایجاد شد و تنها شامل سازه های اطراف ناحیه مدیترانه می شود. پس تعجبی ندارد که با نگاه به این لیست هفت عددی، چیزی جز بناهای معروف منطقه یونان و روم باستانی نبینیم و خبری از سازه های باشکوه امپراتوری هخامنشی یا آرامگاهی باستانی چون زیگورات چغازنبیل نباشد.

با این حال دانستن بیش تر از این لیست هفت عددی خالی از لطف نیست و قول می دهم خواندن آن شما را حیرت زده کند.

 

عجایب هفتگانه کلاسیک دنیا

داستان لیست عجایب هفتگانه از کجا آغاز شد؟

همان طور که گفته لیست عجایب هفتگانه جهان باستان در طی سال های متمادی و از میان آثار شاخص یونان باستان انتخاب شدند. تقریبا تمام موارد این لیست از بین رفته اند و تنها یک مورد از آن بر جای مانده است. لیست عجایب هفتگانه از این قرار است:

۱- هرم بزرگ جیزه

۲- باغات معلق بابل

۳- تندیس زئوس در المپیا

۴- معبد آرتمیس

۵- آرامگاه هالیکارناسوس

۶- غول رودس

۷- فانوس اسکندریه

پیش از پرداختن بیش تر به لیست عجایب هفتگانه سوال هایی به ذهن می رسد. چرا در این لیست تنها هفت مکان انتخاب شده اند و با چه کسانی این لیست را پدید آورده اند.

اما چرا برای لیست عجایب عدد هفت را بر می گزینند؟

یونانیان باستان اعتقاد داشتند که هفت عددی مقدس بوده و نماد شایسته ای از کمال و فراوانی است. همچنین این عدد نشان دهنده ۵ سیاره شناخته شده به علاوه خورشید و ماه بود، که ارزش عدد هفت را دو برابر می ساخت.

و نویسندگان نخستین لیست عجایب هفتگانه دنیا که بودند؟

هرودوت نخستین تاریخ نگار یونانی و کالیمکس، محقق شهر باستانی قیروانی در موزه اسکندریه، دو فردی بودند که لیست عجایب هفتگانه جهان را تهیه کردند. متأسفانه امروزه از نوشته های این دو چیزی باقی نمانده است.

پس از شهرت یافتن نخستین لیست هفتگانه عجایب، بعدها نیز لیست های مشابهی توسط دیگر افراد و موسسه ها ایجاد شد.

عجایب هفتگانه کلاسیک دنیا
عجایب هفتگانه کلاسیک دنیا

۱) هرم بزرگ جیزه | Great Pyramid of Giza

هرم بزرگ جیزه قدیمی ترین مورد لیست عجایب هفتگانه است که با عنواینی چون هرم خوفو یا چئوپس هم شناخته می شود. هرم جیزه بزرگ ترین و قدیمی ترین هرم در میان اهرام ثلاثه مصر بوده. همچنین تنها مورد در لیست عجایب باستانی جهان است که عمدتا به صورت سالم و دست نخورده باقی مانده است. مصرشناسان بر اساس علامتی که در یکی از تالارهای داخلی هرم جیزه به چشم می خورد و همچنین دیگر نشانه ها، هرم جیزه را متعلق به سلسله چهارم مصر یعنی خوفو می دانند. که به عنوان مقبره ای برای وی ساخته شده است. ساخت این هرم عظیم بیش از ده تا ۲۰ سال به طول انجامیده و برای ساخت آن زحمات، مشقات و در کمال تعجب جان های بسیاری گذاشته شده است. به طوری که محلی ها می گویند هنوز هم می توان فریاد ناشی از درد و سختی کارگران هرم را شنید.

مطلب پیشنهادی  گنجینه های اسرارآمیز وارنا گلد (1)

دلیل شگفتی: باستان شناسان قدمت هرم بزرگ جیزه را ۲۵۶۰ سال قبل از میلاد مسیح مشخص کرده اند که با ارتفاع ۱۴۶٫۵ متری اش برای بیش از ۳۸۰۰ سال بلندترین سازه دست ساز جهان محسوب می شد. در رابطه با این هرم بزرگ، بیش از هر چیز نحوه ساخت آن تعجب همگان را بر می انگیزد و قطعا یکی از دلایل در رأس لیست عجایب قرار گرفتنش نیز همین است. فرضیه های متعددی برای ساخت هرم بزرگ جیزه ارائه شده است اما فرضیه ای که بیش از دیگران مورد قبول واقع شده: حرکت سنگ های بزرگ از معدن سنگ، کشیدن و بلند کردن آن ها در محل است.

آدرس: مصر، استان جیزه، الحرام، اهرام ثلاثه

Address: Al Haram, Giza Governorate, Egypt

هرم بزرگ جیزه
هرم بزرگ جیزه
هرم بزرگ جیزه

۲) باغات معلق بابل | Hanging Gardens of Babylon

باغات معلق بابل تنها مورد این لیست هفتگانه است که هنوز هم مکان دقیق آن مشخص نشده است. از این باغات به عنوان شاهکاری باستانی در علم مهندسی یاد می شود. باغات معلق بابل مجموعه باشکوه و حیرت انگیزی از انواع درختان، درختچه ها و گل ها بوده که در مجموعه هایی ردیفی و بر روی ساختمان کاشته شده بودند! در واقع برای درک باغات معلق، باید جنگلی را در میان سازه های مرتفع تصور کنید! می گویند باغات معلق چون پهنه سبزی بر روی کوهی از آجر بوده است.

طبق داستان ها و افسانه ها، بخت النصر دوم باغات معلق بابل را در شهر باستانی بابل و برای ملکه خویش آمیتیس ساخته است. آمیتیس شاهزاده سرزمین ماد از آن روی به ازدواج بخت النصر دوم درآمد تا پیوند نیکویی باشند بر صلح و صفا میان دو امپراتوری. پس از گذشت مدتی آمیتیس که به آب و هوای خشک منطقه میان رودان عادت نداشت، دچار بیماری شد و بخت النصر برای همسر خود دستور به ساخت باغات معلق بابل داد. شهر بابل در نزدیکی شهر کنونی حله و عراق امروزی قرار دارد. تنها منبعی که در آن به باغات معلق اشاره شده، یک کتاب از کشیشی به نام بروسوس است که در ۲۹۰ سال پیش از میلاد مسیح در آن توضیحاتی درباره باغات معلق بابل نوشته شده است.

دلیل شگفتی: ساخت چنین باغاتی بر روی ساختمان، نحوه آبیاری و مهم تر از همه نگهداری و مراقبت از گیاهان کار بسیار دشواریست و امروزه به تازگی پس از گذر زمانی طولانی و با وجود پیشرفت های بسیار فن آوری، این امکان ایجاد شده است.

می توانید در آینده ای نزدیک به طور مفصل مقاله ای از باغات بابل در کارناوال بخوانید.

باغات معلق بابل
باغات معلق بابل
باغات معلق بابل

۳) تندیس زئوس در المپیا | Statue of Zeus at Olympia

تندیس زئوس در المپیا ( المپیا در دوران باستان مرکز مذهبی در جنوب غربی یونان بوده ) یکی از عظیم ترین مجسمه های دنیای باستان بوده که شمایلی مردی نشسته را به تصویر می کشیده و ارتفاعی ۱۳ متری داشته است. مجسمه زئوس ۴۳۵ سال قبل از میلاد مسیح و توسط مجسمه سازی آتنی به نام فیدیا، در معبد زئوس شهر المپیا ساخته شده بوده.

زئوس پادشاه خدایان یونان بوده که مورد پرتش رومیان باستانی قرار می گرفته به افتخارش جشن ها و مسابقات بسیاری برپا می کرده اند. اهمیت این جشن ها برای یونانیان به قدری بوده است که جنگ های خود را به مدتی چند تعطیل می کرده اند.

مطلب پیشنهادی  کشف مجسمه فرعون مصر باستان+عکس

تندیس زئوس از صفحات عاج و طلا بر روی چارچوبی از چوب بنا شده و رئوس را در حالی که بر روی تختی چوبین و مزین به سنگ های قیمتی نشسته است، نشان می دهد.

متأسفانه این تندیس در قرن پنجم پس از میلاد از بین رفته و حتی نمونه مشابهی از آن وجود ندارد. اما مدارک و شواهد بسیاری بر وجود تندیس زئوس شهادت می دهند و تصویر این تندیس را بر روی سکه های باستانی می توان دید.

دلیل شگفتی: تندیس زئوس تا مدت ها به عنوان مشهورترین و چشمگیرترین تندیس در جهان باستان شناخته می شد.

آدرس: یونان

Address: 270 65, Greece

تندیس زئوس در المپیا
تندیس زئوس در المپیا
بقایای تندیس زئوس در المپیا

۴) معبد آرتمیس | Temple of Artemis

معبد آرتمیس که گاهی نیز به نام معبد دیانا خوانده می شود، در شهر باستانی افسوس و در حال حاضر در ترکیه کنونی قرار دارد. این معبد به دست رومیان باستان ساخته و پیشکشی برای الهه یونانی، آرتمیس بوده است. این معبد بسیار قدیمی بوده و طبق شواهد در نیمه دوم قرن هشتم پیش از میلاد ساخته شده است. در قرن هفتم پیش از میلاد در اثر سیلی دچار خرابی های گسترده ای شد که سه قرن بعد و در قرن پنجم پیش از میلاد مورد بازسازی قرار گرفت. نخستین بازسازی معبد ۱۰ سال به طول انجامید. بار دیگر معبد آرتمیس در ۳۵۶ سال قبل از میلاد و در طی یک آتش سوزی تخریب شد و این بار نیز بازسازی شد که این بار نیز با ساختی قابل توجه و شگفت انگیز همراه بود.

معبد آرتمیس پیش از آن که ۴۰۰ سال پس از میلاد مسیح به کلی نابود شود، سه بار مورد بازسازی قرار گرفت؛ اما در حال حاضر تنها چند مجسمه تزئینی و پایه های معبد باقی مانده است. معبد آرتمیس هم اکنون در ۷۵ کیلومتری شهر ازمیر ترکیه قرار دارد.

دلیل شگفتی: معبد آرتمیس یکی از قدیمی ترین و باشکوه ترین معابد جهان باستان به شمار می رود که با وجود تخریب های پی در پی چندین بار با همان شکوه مورد بازسازی قرار گرفت.

آدرس: ترکیه، ازمیر، آتاتورک

Address: Atatürk Mahallesi, Atatürk Cd., 35920 Selçuk/İzmir, Turkey

معبد آرتمیس
معبد آرتمیس
بقایای معبد آرتمیس

۵) آرامگاه هالیکارناسوس | Mausoleum at Halicarnassus

آرامگاه هالیکارناسوس یا مقبره ماسولوس یکی دیگر از عجایب باستانی و هفتگانه است که در میان ۳۵۳ تا ۳۵۰ سال پیش از میلاد در شهر باستانی هالیکارناسوس و منطقه ای در ترکیه کنونی بنا شد. جالب است بدانید این آرامگاه برای یکی از ساتراپ های ( فرمانداران ) هخامنشی به نام ماسول و به نظر همسرش آرتمیس ساخته شده است. ماسول و همسرش آرتمیس ۲۴ سال در شهر هالیکارناسوس و منطقه اطرافش فرمانروایی کردند. پس از فوت ماسول، آرتمیس که داغدار این فاجعه بود دستور داد تا بهترین معماران گرد هم آیند و زیباترین و باشکوه ترین مقبره در دنیا را برای این فرمانروا بنا کنند.

آرامگاه هالیکارناسوس از مرمر و در ارتفاع ۴۵ متر ساخته شد که از هر چهار طرف نیز مزین به نقوش برجسته و مجسمه هایی چشمگیر بود. تزئین هر ضلع توسط یکی از مجسمه سازان مشهور یونانی آن زمان صورت گرفته بود.

آرامگاه هالیکارناسوس که آخرین بازمانده از عجایب هفتگانه جهان باستان بود، در اثر زلزله های متعدد در طی قرن های ۱۲ و ۱۵ از بین رفت. هم اکنون بقایایی از این آرامگاه در شهر بودروم ترکیه موجود است.

دلیل شگفتی: آرامگاه هالیکارناسوس به سبب تزئیتان منحصر به فرد و معماری جالب توجه ش در میان لیست عجایب هفتگانه جهان جای گرفته است.

مطلب پیشنهادی  لیست قیمت انواع دستگاه فلزیاب طلایاب گنج یاب ۰۹۳۵۷۶۹۵۱۷۶

آدرس: ترکیه – بدروم-استان موغله

Address: Bodrum/Muğla Province, Turkey

بقایای آرامگاه هالیکارناسوس
آرامگاه هالیکارناسوس

۶) غول رودس | Colossus of Rhodes

غول رودس مجسمه غول پیکری بود که بر ورودی بندر جزیره یونانی رودس و در ۲۹۲ تا ۲۸۰ سال پیش از میلاد مسیح بنا شده بود. در واقع این مجسمه شمایلی از الهه خورشید یونان بود و دلیل ساخت غول رودس به سبب پیروزی بر فرمانروای شهر قبرس بود. زمانی که ارتش قبرس از مردم رودس شکست خوردند، بسیاری از امکانات و وسایل خود را از دست دادند. فرمانروای رودس با فروش آن وسایل، هزینه و بودجه ساخت غول رودس را فراهم کرد.

دلیل شگفتی: غول رودس با ارتفاع ۳۳ متری خود، بلندترین مجسمه جهان باستان محسوب می شد و با آن که تنها ۵۶ سال عمر کرد، اما نامش در میان لیست عجایب هفتگانه باستانی به چشم می خورد. رودس مجسمه غول پیکری بود که یک پای آن در طرفی از جزیره و پای دیگر آن در بخش دیگر جزیره قرار می گرفت! برای ساخت مجسمه از قطعات برنز لستفاده شد و در نهایت بر روی پایه ای ۱۵ متری از جنس مرمر بنا شد.

مجسمه غول رودس در اثر زلزله ای در ۲۲۶ سال پیش از میلاد مسیح از بین رفت. در سال ۲۰۱۵ در طی پروژه ای اعلام شد که قرار است غول رودس را بازسازی کنند، اما از آن جا که محل دقیق قرارگیری مجسمه معلوم نیست، بر سر محل ساخت مجسمه نیز اختلافاتی وجود دارد.

غول رودس

۷) فانوس اسکندریه | Lighthouse of Alexandria

فانوس اسکندریه که در شهر اسکندریه مصر قرار داشته در واقع نوعی فانوس دریایی و البته نخستین فانوس دریایی ساخته شده در دنیاست. ساخت این فانوس در ۲۹۰ سال پیش از میلاد مسیح آغاز شد و ۲۰ سال زمان برد تا ساخت آن تکمیل شود. زمانی که ساخت آن به اتمام رسید، فانوس اسکندریه با ارتفاع ۱۲۰ تا ۱۳۷ متر خود، قرن ها عنوان دومین سازه بزرگ دست ساز بشر را به خود اختصاص داد و پس از هرم بزرگ جیزه قرار گرفت. جنس فانوس اسکندریه از سنگ بود که با تراش دادن سنگ ها ساخته شده بود.

فانوس اسکندریه در جزیره فاروس و به منظور راهنمایی کشتی های تجاری به سوی بندرگاه اسکندریه مصر ساخته شد. این فانوس دریایی نیز به سبب چندین زلزله آسیب دید و در نهایت از بین رفت. باستان شناسان فرانسوی در سال ۱۹۹۰ میلادی توانستند بقایای این فانوس دریایی را در قسمت شرقی بندرگاه اسکندریه بیابند.

با آن که فانوس دریایی اسکندریه نام اسکندر را به دوش می کشد اما سال ها پس از مرگ وی ساخته شده است و ارتباطی با او ندارد. فانوس اسکندریه به دستور فرمانروای وقت مصر ساخته شده بود. جالب است بدانید که هزینه ساخت فانوس اسکندریه در زمان حال ۳ میلیون دلار آمریکا ارزیابی می شود.

دلیل شگفتی: ارتفاع و کارآیی منحصر به فرد در زمان خود.

فانوس اسکندریه
بقایای فانوس اسکندریه

سخن آخر

تا به حال از عجایب هفتگانه جهان باستان چیزی خوانده بودید و یا عکس هایش را دیده بودید؟

اگر شما قرار بود لیست عجایب باستانی جهان را بازنویسی کنید، چه مکان هایی را در آن جای می دادید؟

و یا از نظر شما نبود کدام مکان عجیب و مرموز در لیست محسوس است؟

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
برچسب‌ها: ,
  • نویسنده
    طلایاب
  • تعداد بازدید
    602 بازدید
۰دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید

دوازده + 19 =

لیست قیمت فلزیاب
اخبار ویژه